Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conducere fara permis-3 fapte- se pot contopi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Conducere fara permis-3 fapte- se pot contopi pedepsele?

Buna ziua,va rog respectuos daca ma puteti ajuta cu un raspuns la o intrebare:Am pe cineva apropiat mie care a savarsit in 2009 infractiunea de conducere fara permis;a fost judecat si ca sentinta finala a primit 2 ani cu suspendare.
In octombrie 2010 a condus din nou fara permis,primind de data aceasta in 23 mai 2011, 1 an si 2 luni,la care s'au adaugat cei 2 ani dati cu suspendare in 2009.
In ianuarie 2011 a condus din nou fara permis,primind la data de 25 mai 2011 pedeapsa de 3 ani,la care s'au adaugat cei 2 ani primiti cu suspendare in 2009.
Intrebarea mea este urmatoarea:Cei 2 ani dati cu suspendare in 2009 se adauga si la pedeapsa de 1 an si 2 luni si la cea de 3 ani?pentru ca la ambele sentinte : cea de 1 an si 2 luni si la cea de 3 ani,ambele cu executare,s'a adaugat sntinta de 2 ani cu suspendare data in 2009.In total avand de executat 8 ani si 2 luni.

Va multumesc anticipat
Din prima sentinţă, cea din 2009, se scade partea din pedeapsă care poate fi considerată executată. Pracatic, la a doua pedeapsă s-a adăugat la restul de pedeapsă rămas din prima condamnare. Tot aşa şi la a treia pedeapsă , ceea ce se adaugă este restul de pedeapsă din condamnarea trecută.
In cazul amicului tau se poate aplica:

Art. 36 (cod penal)

Contopirea pedepselor pentru infracţiuni concurente săvârşite de persoana fizică

Dacă infractorul condamnat definitiv este judecat ulterior pentru o infracţiune concurentă, se aplică dispoziţiile art. 34 şi 35.

Art. 34

Pedeapsa principală în caz de concurs de infracţiuni săvârşite de persoana fizică

b) când s-au stabilit numai pedepse cu închisoare, se aplică pedeapsa cea mai grea, care poate fi sporită până la maximul ei special, iar când acest maxim nu este îndestulător, se poate adăuga un spor de până la 5 ani;

Asadar ,in opinia mea de student la drept :P, prietenul tau va executa 5 ani. Asteptam pareri mai avizate din partea specialistilor in penal.
Poti fi un pic mai explicita? ma lupt sa inteleg cum se aplica aceasta contopire a pedepselor in cazul celor 3 condamnari penale.
Anona 1963, nu te mai lupta să înţelegi . Citeşte te rog şi art. 83 , alin. 1 , Cod penal , şi vei înţelege.
Cand nu este vorba despre concurs de infracţiuni, unde avem, într-adevăr, contopirea pedepselor, se aplică cumulul aritmetic :)
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
daca ne uitam bine , observam ca pedeapsa de 1 an si 2 luni este concurenta cu cea de 3 ani asa ca aceste doua pedepse se vor contopi , va ramane la cea mai grea de 3 ani la care se va aplica sau nu un spor de contopire si la rezultanta se va adauga pedeapsa de 2 ani.
de principiu o sa ramana sa execute 3 ani plus 2 adica 5 ani.